uluslararası nakliyat ve kuralları nedir?

Home / Genel / uluslararası nakliyat ve kuralları nedir?

uluslararası nakliyat ve kuralları nedir?

uluslararası nakliyat ve kuralları nedir?

Uluslararası nakliyat nedir ?

Uluslararası nakliyat, diğer adı ile uluslararası taşımacılık; bir eşyanın bir ülkeden diğer ülkeye taşınmasını ifade eder. Uluslararası nakliyat kara, hava ve deniz yolu ile yapılabilir.
9 ekim uluslararası nakliyat alanında sadece evden eve uluslararası eşya taşımacılığı ve uluslararası araç nakliyesi konusunda 20 yılı aşkın geçmişi, grup şirketleri ve seçkin partnerlerin işbirliği ile oluşturduğu dünya çapındaki acente ağı ile hizmet vermektedir.

ULUSLARARASI TAŞIMACILIK KURALLARI – I

1- TAŞIMA SÖZLEŞMELERİ

Incoterms kuralları çerçevesinde taraflar arasında yapılan ve nakliyecinin malı ücret karşılığında bir yerden başka bir yere taşımayı üstlendiği sözleşmedir.

Taşıma sözleşmelerinde format olarak; taraflar, taşınacak mal ile ilgili bilgiler, paket adedi, brüt ağırlığı, taşıyacak araç, yükleme ve boşaltma yeri ve yükleme tarihi bulunmaktadır.

1.1. TAŞIMA SÖZLEŞMESİ TÜRLERİ

Taşıma sözleşmesinin adları ve taşıma biçimleri, taşımacılık türlerine, araçlarına ve nakliyecilerine göre değişmektedir.

Taşıma sözleşmelerinin taşıma türlerine göre olan adlandırmaları şunlardır:

– Denizyolu Taşımalarında: Ocean Bill of Lading (B/L)
Deniz Konşimentosu (1)
– Demiryolu Taşımalarında: Railway Bill (RWB)
Demiryolu Taşıma Senedi (2)
– Karayolu Taşımalarında : Truck Bill of Lading veya CMR
Karayolu Taşıma Senedi (3)
– Havayolu Taşımalarında : Airway Bill (AWB)
Havayolu Taşıma Senedi

 

Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Nedir ?

Uluslararası ticaretin artarak küreselleşmesi, ortak pazara girme çabaları kara-hava-deniz yolları ulaşımında ve şirketlere sağlanan lojistik hizmetlerinde artışa neden olmuştur. Bu konuda hizmet veren şirketlerin hizmet kalitelerini ve standartlarını yükseltmeleri kaçınılmazdır. Lojistik, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, ham maddenin başlangıç noktasından, ürünün tüketildiği son noktaya kadar ürün ve hizmetlerin ve bunlarla ilgili her türlü bilgi akışının verimli olarak planlanması, yürütülmesi ve denetlenmesidir. Tüm bu özelliklerin sağlanması için de nitelikli orta ve üst düzey elemanlara ihtiyaç vardır. Bu bölümün amacı da, lojistik ve taşımacılık sektörü ile üretici ve ticari işletmelerin lojistik konularının yönetimi için insan gücü yetiştirmektir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Tel:   0 551 554 33 01

 info@capitallashing.com

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız…

Recommended Posts
Call Now ButtonKonteyner Yükleme Optimizasyonu
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by